Ställ dig i kön
Strategier / Momentum / RSI Volatility Momentum

RSI Volatility Momentum

Istället för att fada extremer följer det här systemet dem. Det går long när RSI(8) ligger över 70 och short när det ligger under 30, men bara om ATR(16) är mer än 0.15% av stängningen. Varje affär har ett mål på 200 punkter och en stop på 150 punkter.

MomentumLong & shortIntradayGuld2 min
1.36Profit factor
2,486Nettovinst EUR
41.34%Träffsäkerhet
283Affärer
-1,177Max drawdown
8.78Snittaffär

Bästa körning av 14. Gold, 2 min, spread 0.6, från körning pf:2026-09-15-GOLD-2m.tsv:2.

Entryregler, long

  1. ATR(16) är mer än 0.15% av stängningen

Entryregler, short

  1. ATR(16) är mer än 0.15% av stängningen

Exitregler

  1. Stop loss på 150 punkter

Testvillkor

PeriodFram till 2026-09-15
InstrumentGold, 2 minuter
Spread0.6 punkter
Kontrakt1
Startkapital1,000,000
KostnaderEndast spread. Courtage och overnight-finansiering ingår inte.
BarerUpp till 200,000 barer, färre där instrumentet har kortare historik
Senast testad2026-09-15
Parametrar (7)
positionSize
Kontrakt per affär
1
rsiPeriod
RSI-längd
8
atrPeriod
ATR-längd för volatilitetsfiltret
16
oversoldLevel
RSI under detta triggar en short; över 100 minus detta triggar en long
30
minVolatilityPct
ATR måste överstiga denna procent av priset
0.15
takeProfitPoints
Mål i punkter
200
stopLossPoints
Skyddande stop i punkter
150

Varje körning

Testade marknader och tidsramar

MarknadTidsramPFAffärerTräff %NettoMax DD
GuldBästa körning2 min1.36 28341.342,486 EUR-1,177
Guld4 timmar1.23 77038.832,945 EUR-769
GuldDag1.17 34238.301,384 EUR-807
Guld3 min1.15 38440.621,421 EUR-760
Silver4 timmar1.13 99038.1830,194 USD-9,053
USD/JPYDag1.12 1,17845.421,174,010 JPY-651,790
Guld1 timme1.09 2,52136.302,144 EUR-904
USD/JPY1 timme1.08 2,07639.07673,590 JPY-257,760
EUR/USDDag1.07 89343.9048,386 USD-24,374
GBP/USDDag1.07 1,24844.557,395 USD-2,886
DAX 401 timme1.06 3,81939.6713,580 EUR-4,961
Dow Jones4 timmar1.06 1,24044.356,146 EUR-4,495
FTSE 1003 minn/a 6240.32803 EUR-679
FTSE 1002 minn/a 560.00357 EUR-317

Diagram

Resultat per körning

De 10 bästa av 14 körningar. Hela listan finns i tabellen ovan.

Över 1.0 gav vinst, under 1.0 gav förlust.

Koden

ProBuilder, omskriven till husstandard

// ============================================================
// RSI Volatility Momentum
// ProRealAlgos Strategy Library  |  prorealalgos.com
// Type: Momentum
// Direction: Long & short
// Timeframe tested: 2 minutes
// ============================================================

// --- Settings ---
DEFPARAM CumulateOrders = false
DEFPARAM PreloadBars = 1000

// --- Parameters ---
positionSize = 1          // contracts per trade
rsiPeriod = 8             // RSI length
atrPeriod = 16            // ATR length for the volatility filter
oversoldLevel = 30        // RSI below this triggers a short; above 100 minus this triggers a long
minVolatilityPct = 0.15   // ATR must exceed this percent of price
takeProfitPoints = 200    // target in points
stopLossPoints = 150      // protective stop in points

// --- Indicators ---
rsiValue = RSI[rsiPeriod](close)
volatilityPct = (AverageTrueRange[atrPeriod](close) / close) * 100
overboughtLevel = 100 - oversoldLevel

16 rader till: entry- och exitreglerna.

Uppsättning

Så laddar du in den

  1. Kopiera koden med kopieringsknappen på kodblocket.
  2. I ProRealTime, öppna ett diagram för det instrument och den tidsram du vill testa, öppna sedan ProOrder > Nytt handelssystem och välj "Skapa med programmering".
  3. Klistra in koden, ge systemet ett namn och spara det.
  4. Klicka på "Backtest", ange din egen spread och position size, och kör den innan du överväger att handla den live.

Använda indikatorer

RSIATR
Längre historikOmkörning på upp till 1,000,000 barerGuld · 2 min · äldre data -400.90 EUR

Med alla 1,000,000 barer tillgängliga på Gold 2 minuter föll nettovinsten till EUR 2,085 från EUR 2,485.9 i standardkörningen, eftersom enbart den äldre datan förlorade EUR 400.9.

Gold · 2 min

Tillgängliga barer1,000,000
Netto, standardkörning med 200,000 barer2,485.90 EUR
Netto, lång körning2,085.00 EUR
Netto på enbart den äldre datan-400.90 EUR
Läs det här förstKända svagheter4 punkter
  • Profit factor är måttlig över hela linjen: 1.36 i den bästa Gold-körningen på 2 minuter och 1.06 på DAX 40 1 timme och Dow Jones 4 timmar.
  • I omkörningen på 1,000,000 barer föll resultatet för Gold 2 minuter till EUR 2,085, och enbart den äldre datan landade på EUR -400.9.
  • Fasta nivåer på 200 och 150 punkter innebär mycket olika risk per affär på Gold, Silver, index och valutapar.
  • Vissa rader vilar på väldigt få affärer, till exempel FTSE 100 2 minuter med bara 5 affärer.

Frågor

Om den här strategin

Kan den här köras live i ProOrder?

Ja, den är helt automatiserad med punktbaserad stop och mål. Koden skrevs om efter testningen och är inte kompileringskontrollerad, så kontrollera den i ProBacktest först.

Vilka marknader testades?

Gold, Silver, DAX 40, Dow Jones, FTSE 100 och de stora valutaparen, och varje listad körning gick med vinst. USD/JPY dag gav JPY 1,174,010 med en profit factor på 1.12.

Vilken drawdown hade den bästa körningen?

Vid 1 kontrakt hade Gold-körningen på 2 minuter en max drawdown på EUR 1,177.1 mot EUR 2,485.9 i nettovinst över 283 affärer.

Varför en så kort tidsram på Gold?

2-minutersdiagrammet gav den bästa registrerade profit factor. ATR-filtret håller den utanför lugna perioder där små barer inte skulle nå målet.

Relaterat

Strategier som den här

ATR Band

Använder samma indikator.

10.31 PF · 53 affärer

Triple Band Market Model

Bästa körning på samma marknad, Gold.

2.27 PF · 203 affärer

Dual MA Long Trend

En liknande profit factor.

1.39 PF · 241 affärer

Momentum-filter som det här är en del av hur vi bygger portföljer. Ställ dig i kön till ProRealAlgos för att följa med.

ProRealAlgos-communityn får de fullständiga reglerna, den kompletta koden och den automatiserade portföljen.

Tidigare backtest-resultat är ingen garanti för framtida resultat. Detta är inte finansiell rådgivning. Kurerat och underhållet av ProRealAlgos. ProRealTime™ är ett varumärke som tillhör ProRealTime SAS. prorealalgos.comStatistikDokumentation